Alergia a komfort pracy głosem

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Alergia to zmieniona reakcja organizmu, układu immunologicznego na działanie substancji zwanych alergenami ( np. kurz, pyłki traw, drzew, zarodniki pleśni, sierść zwierząt, niektóre pokarmy, leki, jad pszczół). Alergia ma podłoże genetyczne; wiąże się również z czynnikami środowiskowymi. Najczęściej objawia się katarem (siennym,sezonowym lub całorocznym nieżytem nosa), pokrzywką, przekrwieniem spojówek lub astmą.

Wpływ alergii na narząd głosowy

Negatywny wpływ na narząd głosowy ma przede wszystkim alergia dróg oddechowych. Część alergików odczuwa objawy sezonowo, w zależności od okresów pylenia roślin i stężenia pyłków. Pozostali doświadczają objawów alergii przez cały rok. Ta grupa jest bardziej narażona na wystąpienie problemów z głosem ze względu na podrażnienie delikatnej śluzówki narządu głosowego. Ryzyko wystąpienia niewydolności głosu jest większe u osób intensywnie pracujących głosem. Alergia powoduje:

  • podrażnienie śluzówki narządu głosowego,
  • niedrożność nosa, która ujemnie wpływa na sposób oddychania (oddychamy przez usta pozbawiając wdychane powietrze ogrzania, nawilżenia i oczyszczenia);
  • stany zapalne zatok,
  • ostre, przewlekłe zapalenia gardła lub krtani - może wystąpić obrzęk Reinckego, zaczerwienienie, obrzęk fałdów, zapalenie nagłośni, polipy krtani;
  • suchy kaszel działający drażniąco na krtań.

Wpływ alergii na funkcjonowanie narządu głosowego nie ogranicza się tylko do wymienionych wyżej skutków. Również środki stosowane w leczeniu alergii ujemnie działają na aparat głosowy. Leki przeciwobrzękowe, antyhistaminowe czy glikokortykosteroidy - oprócz podrażniania dróg oddechowych, hamują wydzielanie śluzu przez gruczoły śluzowe błony śluzowej pokrywającej drogi oddechowe. Przyczyniają się do zmniejszenia nawodnienia fałdów głosowych i błon śluzowych gardła i krtani.

Alergia a jakość pracy głosem

Alergia bez wątpienia wpływa na jakość pracy głosem. Podrażnienie błon śluzowych, ich wysuszenie, przekrwienie, obrzęk lub gęsta wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła, zalegająca w obrębie gardła i krtani może wywoływać znaczny dyskomfort. Drapanie w gardle, konieczność odchrząkiwania, suchy kaszel i osłabienie siły głosu przeszkadzają w swobodnym mówieniu. Głos obniża się, artykulacja pogarsza.
Często pojawia się chrypka, zmienia się znacznie barwa głosu (głos może stać się ostry, „skrzeczący”). Narząd głosowy szybciej się męczy, skraca się czas fonacji. Osłabiona działaniem środków antyalergicznych krtań jest bardziej narażona na wystąpienie dysfonii.

Aby poprawić komfort pracy głosem:

  • zgłoś się do lekarza i podejmij leczenie,
  • jeśli przyjmujesz leki antyalergiczne - pij więcej niegazowanej wody,
  • dbaj w szczególny sposób o higienę głosu,
  • uważaj na klimatyzację, „łapacze kurzu” – dywany, zasłony itp.,
  • unikaj alergenów, minimalizuj kontakt z nimi.

Warsztaty i szkolenia dla nauczycieli

Podstawy dla pracujących głosem w szkole

Głos to podstawowe narzędzie pracy nauczyciela. Zawód to niełatwy, a intensywne mówienie, przez wiele lat, bez odpowiedniego przygotowania lub treningu, może zakończyć się zniszczeniem a nawet utratą głosu. Możesz temu zapobiec poprzez opanowanie zasad prawidłowej emisji głosu. Nigdy nie jest za późno, by zadbać o głos, pożegnać problemy z głosem i zapobiec jego schorzeniom...

Szczegóły
  • 1 lub 2 dni
  • Grupa do 10 osób