Przekonaj się, że warto pić wodę

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Specyfika budowy fałdu głosowego w połączeniu z warunkami, w jakich pracujesz jako nauczyciel oraz dużym wysiłkiem głosowym na jaki jesteś narażony, powoduje, że aby zachować zdrowie i sprawność narządu głosowego powinieneś odpowiednio nawadniać organizm.

Najlepszym rozwiązaniem jest wypijanie w ciągu dnia ok. 1,5- 2 l płynów (gdy jest cieplej nawet więcej): niegazowanej wody mineralnej o temperaturze pokojowej, owocowych lub ziołowych herbat (bez domieszek czarnej, zielonej lub czerwonej herbaty), niezbyt gęstych i słodkich soków zwłaszcza popijanie podczas pracy głosem.

Mam nadzieję, że poniższe fakty przekonają Cię do tego, by od dziś picie wody (lub np.owocowej herbatki) stało się nieodłącznym elementem Twojej pracy:

Fałdy głosowe do sprawnego i prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniego nawodnienia (musisz nawadniać cały organizm)
Przyjmowanie leków o działaniu odwadniającym zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z głosem (chrypka, odchrząkiwanie)
Gdy nie pijemy wystarczająco dużo, gdy przyjmujemy leki (np. antyhistaminowe) lub używki (kawa, herbata, alkohol), które działają moczopędnie organizm może być odwodniony (objawy: suchość w jamie ustnej, w gardle, zmęczenie, brak energii, trudności z koncentracją, rozdrażnienie, skąpy, ciemny mocz). Ciało ma mniej wody niż potrzebuje do sprawnego funkcjonowania.

Odwodnienie powoduje, że spada produkcja śluzu i wzrasta jego lepkość. Wpływa to negatywnie na stan powłoki pokrywającej powierzchnię fałdów głosowych. Gęsty śluz może też rozpina się w postaci nitek pomiędzy fałdami utrudniając prawidłową fonację.
Odwodnienie powoduje uczucie suchości w nosie, ustach, gardle częste odchrząkiwanie, zmiany jakości głosu, konieczność częstszych wydechów i powoduje, że dostęp do wysokich częstotliwości głosu jest ograniczony.

Gdy czujemy pragnienie, to sygnał, że już dawno powinniśmy się napić - organizm alarmuje, że spadł poziom wody w organizmie. Silne pragnienie powoduje, że jednorazowo wypijamy dużą ilość płynu, co obciąża układ krwionośny.
Woda, którą spożywamy w pierwszej kolejności jest przeznaczona na funkcje związane z podtrzymaniem życia. Jeśli nie pijemy odpowiednio dużo, nawodnienie fałdów głosowych nie będzie wystarczające, ponieważ mówienie nie zabezpiecza istnienia.

Jeśli masz problemy z chroniczną suchością błon śluzowych jamy gardłowej, krtani, oprócz wypijania zaleconej ilości wody, możesz stosować inhalacje parowe, nawilżacze powietrza w pomieszczeniach, w których śpisz, pracujesz. Warto ograniczyć używki (kawa, mocna herbata, alkohol) i pomóc sobie spożywając np. łyżkę oleju lnianego albo rozgryźć i rozprowadzić w buzi kapsułkę wit. A + E.

Przekonaj się w praktyce, że to działa.

Zaopatrz się w dużą butelkę wody mineralnej, owocową herbatkę i przez tydzień podczas pracy wypijaj odpowiednią ich ilość.

Pij często niewielkie ilości. Kawę, herbatę pozostaw sobie na chwile odpoczynku po pracy.

Sprawdź – to działa. Poprawi się komfort Twojej pracy, głos będzie brzmiał lepiej.

Trening  głosu

Warsztaty i szkolenia dla nauczycieli

Podstawy dla pracujących głosem w szkole

Głos to podstawowe narzędzie pracy nauczyciela. Zawód to niełatwy, a intensywne mówienie, przez wiele lat, bez odpowiedniego przygotowania lub treningu, może zakończyć się zniszczeniem a nawet utratą głosu. Możesz temu zapobiec poprzez opanowanie zasad prawidłowej emisji głosu. Nigdy nie jest za późno, by zadbać o głos, pożegnać problemy z głosem i zapobiec jego schorzeniom...

Szczegóły
  • 1 dzień
  • Grupa do 12 osób