Przygotuj swój głos do pracy

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Większość spotkanych przeze mnie nauczycieli oraz osób pracujących głosem nie dba o bardzo istotny element – decydujący w dużym stopniu o ich głosowej kondycji – o właściwe przygotowanie głosu do pracy, czyli jego rozgrzewkę. Część z nich po prostu nie wie, że tak należy. Ci, którzy wiedzą, przyznają, że często o tym zapominają albo tłumaczą się brakiem czasu.

Wymówek można by znaleźć całkiem sporo, bo przecież nierzadko zdarza się nam wręcz pędzić do pracy. Dodatkowym czynnikiem jest przekonanie, że rozgrzanie głosu zajmuje dużo naszego cennego czasu. Takie błędne mniemanie powoduje, że zaniedbujemy właściwe przygotowanie głosu do intensywnego wysiłku narażając go na obciążenia oraz urazy.

Rozgrzewka głosu jest ważna dla osób pracujących głosem. Nie powinny lekceważyć jej osoby, które już doświadczyły problemów z głosem lub poważnych schorzeń narządu głosowego. Również, kiedy fizycznie lub psychicznie czujemy się gorzej, jesteśmy przemęczeni, cierpimy na przewlekłe schorzenia musimy w szczególny sposób zadbać o to, by rozgrzać głos i przywrócić sobie komfort mówienia.

Zanim wyruszymy do pracy powinniśmy zapytać siebie:

„Jak się czuję, czy jestem w dobrej formie, w jakiej kondycji jest mój głos, czy mam nad nim kontrolę, czy jest coś, co przeszkadza mi w swobodnym wydobywaniu dźwięków?

Odpowiedź na to pytanie podpowie Ci, co zrobić, by jak najlepiej przygotować głos do wysiłku związanego z Twoim zawodem. Nawet jeśli czujesz się świetnie, masz wyjątkowo dobry nastrój – przygotuj swój głos do pracy, uchroń go przed urazami. Nie daj się zwieść dobremu humorowi – on sam nie przygotuje odpowiednio Twoich mięśni i krtani do pracy.

Pamiętaj – odpowiednie przygotowanie głosu do pracy zależy między innymi od tego:

  • jak długo pracujesz głosem
  • jakim zadaniom musi sprostać Twój głos,
  • w jakim stanie znajduje się Twój narząd głosowy,
  • jakie jest Twoje psychofizyczne samopoczucie,
  • czy jesteś zdrowy,
  • czy jesteś zmęczony/ wyspany.

Głosową rozgrzewkę możemy wpleść między nasze codzienne, poranne czynności. Jak to zrobić? Skorzystaj z przygotowanej przeze mnie ściągi „Rozgrzewka głosu dla tych, którym brakuje na nią czasu” .

Trening  głosu

Warsztaty i szkolenia dla nauczycieli

Podstawy dla pracujących głosem w szkole

Głos to podstawowe narzędzie pracy nauczyciela. Zawód to niełatwy, a intensywne mówienie, przez wiele lat, bez odpowiedniego przygotowania lub treningu, może zakończyć się zniszczeniem a nawet utratą głosu. Możesz temu zapobiec poprzez opanowanie zasad prawidłowej emisji głosu. Nigdy nie jest za późno, by zadbać o głos, pożegnać problemy z głosem i zapobiec jego schorzeniom...

Szczegóły
  • 1 dzień
  • Grupa do 12 osób